Każda osoba, która pierwszy raz styka się ze sprzedażą i jest zainteresowany współpracą z biurem nieruchomości staje przed dylematem czy rozpocząć współpracę, a jeśli już się na nią zdecyduje to zastanawia się, którą umowę wybrać?
Odpowiedź dyplomatyczna: to zależy 😊
Może wracając do meritum, jakie są umowy pośrednictwa?
- Otwarta umowa pośrednictwa – wtedy, gdy do współpracy właściciela może zaprosić kilka biur nieruchomości, jak i podejmować sprzedaż bezpośrednią. Skutkiem jej realizacji i zapłaty wynagrodzenia dla pośrednika jest wskazanie osoby, która rzeczywiście kupi nieruchomość.
- Zamknięta umowa pośrednictwa (tzw. na wyłączność) – wtedy, gdy tylko 1 biuro angażuje się w sprzedaż danej nieruchomości, a właściciel może wspomagać agencję nieruchomości w celu przyspieszenia sprzedaży (jeśli czuje taką potrzebę). Skutkiem jej realizacji i zapłaty wynagrodzenia dla pośrednictwa jest doprowadzenie do transakcji sprzedaży nieruchomości, do której doszło w wyniku podjętych działań pośrednika w obrocie nieruchomościami.
W pierwszym przypadku (pkt. 1) – to co obserwujemy z praktyki to poniekąd „wyścig szczurów” polegający na tym, że agencji robią wszystko, aby do transakcji doszło z udziałem jego klienta, co często odzwierciedla się w postaci uzyskania niższej kwoty. Umowy tego typu zawierane są w znacznej mierze na czas nieokreślony, co oznacza, że agent nie ma terminu na realizację swojej usługi, więc może taką ofertę odkładać sobie na później, w pierwszej kolejności zajmując się tymi bardziej intratnymi.
W drugim przypadku (pkt. 2) – nieruchomość obsługuje tylko 1 agent nieruchomości, a umowa zawierana jest na czas określony. Biuro bardzo często angażuje też inne firmy do współpracy, zachęcając do prezentacji nieruchomości swoim klientom. Inne są też inwestycję na marketing, zdjęcia, ale przede wszystkim zaangażowanie takiego agent. Ma on pełną odpowiedzialność za to, czy nieruchomość się sprzeda i wtedy łatwo jest „znaleźć” winnego danej sytuacji. Najważniejsze na koniec – pośrednik musi wykazać, że sprzedaż, która nastąpiła była jego zasługą. Nie może żądać wynagrodzenia „za nic”.
Podsumowując uważamy, że zdecydowanie lepsza jest umowa na wyłączność! Czemu? Jest to najskuteczniejszy sposób do szybkiej i dobrej sprzedaży w określonym z góry czasie. Jeśli masz już podpisaną umowę pośrednictwa z biurem, które „nic nie robi” nie obawiaj się – niewywiązywanie się z umowy to możliwość jej wypowiedzenia. U Nas otrzymujesz gwarancję wykonania usługi, jeśli się z niej nie będziemy wywiązywać możesz ją wypowiedzieć !